O tom, ako gymnázium nie je až tak skvelá škola.

Autor: Lucia Zubková | 20.6.2016 o 9:21 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  513x

Pred mesiacom som zmaturovala, dopadlo to oveľa lepšie, ako by som si možno zaslúžila, keďže som nikdy nebola vzorný študent. Toľko k mojej aktuálnej životnej situácii.

Ak si myslíte, že máte inteligentné/múdre/šikovné dieťa, kam na strednú školu ho dáte? Respektíve, kam by ste ho chceli dať? Obvykle v slovenských rodinách prevláda názor, že gymnázium je tá správna cesta. Sama som tam študovala, dokonca osem rokov. Boli sme pýchou Trebišova, vrcholom trebišovského okresu, aspoň tak to bolo prezentované. Cirkevné gymnázium sa mohlo skryť, v Sečovciach na gymnáziu bol iba odpad. "Keď vy nezmaturujete najlepšie, tak už neviem kto potom", bolo často adresované našej triede. Tak sme zmaturovali, myslím, že aj najlepšie, a okrem dobrého pocitu nám neostalo nič.

Osem rokov som sa mala učiť kvôli vysokej škole. Pokiaľ neplánujete ísť študovať techniku, alebo niečo, kam berú podľa priemerov, tak vám vaše známky budú na...nič. Väčšina tých lepších univerzít chce aj tak, aby ste ukázali svoje vedomosti na prijímačkach. Chcete ísť na medzinárodné vzťahy do Brna? Oni nechcú vidieť váš skvelý priemer, oni chcú vidieť výsledky SCIO testov. Chcete ísť na medicínu do Martina? Tam ich takisto nezaujíma vaša jednotka zo slovenského jazyka. A aj tak celý štvrtý ročník budete chodiť na doučovania z medicíny, pretože stredoškolské učivo vám na prijímačkach stačiť nebude.

Ďalší z argumentov, prečo ísť na gymnázium je, že gymko vás naučí učiť sa. Lenže väčšinu ľudí naučí učiť sa asi takým spôsobom "seď nad knihou dovtedy, dokým to nebudeš vedieť". Žiadne mimoškolské aktivity (si predsa gymnazistka, máš sa učiť, neflákať sa na krúžkoch), žiadne ponuky na stáže, a dobrovoľníctvo bolo u nás známym pojmom asi posledné 2 roky, keď nám z ďalekého Bruselu prišiel porozprávať radový úradník o tom, aká skvelá je Európska Únia. Vaše dieťa pokiaľ chce, tak sa bude učiť aj na priemyslovke či hotelovke, kde však pochytí niečo do praxe. Povedzme si úprimne, študent gymnázia počas letných prázdnin veľkú časť z takto nadrveného učiva zabudne.

Posledné 2 mesiace si hľadám brigádu. Rada rozprávam, takisto viem byť zdvorilá a snažím sa byť k ľuďom milá. Lenže problém je v tom, že nemám prax. Nechodila som na hotelovku (kde by som mala povinnú prax prácu v hoteli), aby som vedela robiť čašníčku, nechodila som na obchodnú (kde je povinná prax práca vo firme), aby som vedela niečo o ekonomike a vedela pracovať s pokladňou a nemám vyštudovanú ani strednú odbornú školu technickú, aby som mohla robiť niečo v strojníctve. Vidím to na leto strávené v pokladni v kauflande. 

Vlastne po skončení gymnázia neviem nič. 

PS: Ak vaše dieťa chce byť doktorom (a vy viete, že ho to NIKDY neprejde, pretože je cieľavedomé a ambiciózne), gymnázium je fajn základ. Len ho na tú medicínu netlačte vy, musí chcieť samé. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?